Kalcit
Kalcit, CaCO3
Kalcit je jedním z nejrozšířenějších minerálů na zemském povrchu a má široké využití ve spoustě různých oblastí. Jeho tvrdost se pohybuje kolem 3 na Mohsově stupnici, což jej činí relativně měkkým minerálem. Kalcit je stejně jako aragonit uhličitan vápenatý. Nejčastěji je zrnitý, bývá i stébelnatý, krápníkovitý atd. Čistý je bezbarvý a průhledný, kalcit ovšem bývá i žlutý, oranžový, modrý či zelený. Jednou z unikátních vlastností kalcitu je jeho dvojlomnost. To znamená, že světlo procházející kalcitem se rozštěpí na dva paprsky, které se pohybují různými rychlostmi. Tato jeho vlastnost nachází uplatnění v optice a ve výrobě polarizačních filtrů. Kalcit má také léčivé účinky a je často používán v alternativní medicíně. Věří se, že kalcit má schopnost zvýšit energetickou hladinu, vyrovnat emoce a poskytnout klid a vyrovnanost.
Je hlavním minerálem tvořícím vápence, které vznikají v mořích usazováním drobných schránek těch mikroorganismů, jejichž schránky jsou budovány kalcitem, méně často i přímým srážením z mořské či jezerní vody. Metamorfózou vápenců vznikají mramory, tvořené také kalcitem, ovšem překrystalovaným, takže mramory jsou hrubozrnnější než vápence. Kalcit je také jednou z hlavních složek slínů a slínovců. Je rovněž hlavním minerálem vyvřelých hornin zvaných karbonatity.
Kalcit tvoří i drúzy pěkných dobře omezených krystalů neobyčejně rozmanitých tvarů. Pestrost různých forem krystalů kalcitu nemá v nerostné říši obdobu. Dutiny s dokonale omezenými krystaly kalcitu se vyskytují v kalcitových žilách, jež vyhojují trhliny a zlomy ve vápencích, dále na hydrotermálních žilách, běžné jsou i v dutinách a trhlinách vulkanických hornin. Prohlédněte si také minerál s neobvyklým názvem Klinoptiolit.
Lokality s výskytem kalcitu:
Příbram, Štramberk, Radotín, Vaňov, Libochovany, Jeníkov u Duchcova, Rokle u Kadaně a další
Velikost vzorku: 13x6x4 cm. Hezká ukázka Kalcitu z lomu Klecany u Prahy ze starších sběrů.